NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Симфоничният оркестър на Варненската опера откри 98-ото издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
4988
Калейдоскоп

Симфоничният оркестър на Варненската опера откри 98-ото издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“

С концерт на Симфоничния оркестър на Варненската опера под диригентството на Константин Илиевски във Варна се откри 98-ото издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. На откриването присъстваха артистичният директор на фестивала проф. Марио Хосен, кметът на Варна Благомир Коцев и директорката на Театрално-музикалния продуцентски център в града (ТМПЦ) Даниела Димова.  Гледаме гордо към 100-годишнината на фестивала

| 22 Юни 2024, 23:56 ч.
Симфоничният оркестър на Варненската опера откри 98-ото издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Симфоничният оркестър на Варненската опера откри 98-ото издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Снимка © БТА

С концерт на Симфоничния оркестър на Варненската опера под диригентството на Константин Илиевски във Варна се откри 98-ото издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. 

Семеен фестивал “Маргаритка: Герои с мисия” ще има в София на 14 септември, на площад „Бански“, съобщават организаторите.

„Правим този фестивал, защото знаем, че всички деца трябва да са равни, а приемствеността е усмивка. Провокирани сме от грубостта и липсата на уважение и възпитание в елементарната комуникация на съвременното общество и се обръщаме към българските семейства с малки деца през езика на изкуството. Универсалният език на изкуството дава възможност да общуваме без думи и точно през музика, театър, танци и приложни занимания всички деца еднакво лесно могат да разберат силата на приемствеността”, казват Виктория Величкова и Яна Липованска.

В програмата са включени сценични изяви, които са преведени на жестов език, работилници за развиване на фината мотор

Два пъти повече събития отчитат от Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца за месеците юли и август, в сравнение със същия период на миналата година, информират на интернет страницата си от ведомството. Директорът и археолог Георги Ганецовски каза , че намерението им е да надграждат постигнатото и усилията на целия екип на музея са в тази посока. 
 
Общо 462 мероприятия са отчетени за двата летни месеца през тази година, в сравнение с 2023-та, когато те си били 295. Българските граждани, които са посетили Регионалния исторически музей във Враца са 2628 за юли и август (с 200 повече от миналата година по същото време), а чужденците са 126 души. Приблизително толкова са били и през 2023-та. Близо петдесет беседи са изнесли музейните работници за двата летни месеца. 

За периода е продължило осъществяването на археологическото наблюдение на изкопните

„Сигнал“, Дара, Стефан Вълдобрев и 100 Кила откриват първия „Северен парк фест“ в София, съобщават организаторите. 

Събитието ще се състои от 20 до 23 юни в Северния парк, в район „Надежда”. 

Освен музика, ще има и арт базар, където творци ще представят ръчно изработени произведения на изкуството. За първи път със специални щандове в района ще гостува асоциацията „Българска книга“. Подготвени са и редица творчески класове за деца и възрастни, забавни игри, еко занимания и открити спортни и танцови тренировки.  

За първи път в Северния парк ще гостува фондацията „Горска работилница", която ще предложи на децата и техните родители преживяване в четири специални горски станции – „Животът на пеперудите“, „Градско градинарство“, „Еко строителни материали“, „Емоционална

Третото издание на Q-Jazz festival ще се състои между 11 и 13 юли, съобщават организаторите от Школа „Дедал“. Концертите в трите дни се провеждат в местността Карантината във варненския квартал „Аспарухово“.

Сред целите на екипа е опазването на едно от малкото оцелели рибарски селища в района, поминъка на рибарите и техния фолклор като част от културно-историческото наследство на Варна. Фестивалът е посветен на джаз музикантите Хари Саркисян, Велислав Аспарухов - Баго и китарната школа на Александър Петков. Той подкрепя композитори и изпълнители на възраст до 35 и над 65 години.

Във всяка от вечерите до рибарско селище Карантината е уреден безплатен транспорт, който тръгва от сградата на Археологическия музей във Варна. Входът за концертите е свободен.

Събитието на Школа „Дедал“ се организира с подкрепа от спонсори и партньори като клуб „Приятели на морето“, Об

Десетилетната любовна връзка на носителя на „Оскар“ Педро Алмодовар с Мадрид е представена в нова изложба в испанската столица, предаде АФП.

Името на експозията е „Мадрид, момичето на Алмодовар“ (Madrid, chica Almodovar). Тя ще може да бъде видяна до 20 октомври в културния център „Конде Дуке“ (Conde Duque) и представя 200 снимки от 23-те му филма, както и бележници, филмов реквизит и първата камера, която Алмодовар си купува.

„Историята на Педро Алмодовар и Мадрид е история на взаимна любов. Той е такъв, какъвто е, благодарение на Мадрид. Те са неразделни“, каза пред АФП кураторът на изложбата Педро Санчес, автор на книгата „Всичко за моя Мадрид“ (Todo sobre mi Madrid). Той добави, че за много чужденци първият контакт с испанската култура и Мадрид е чрез творбите на Алмодовар.

Огромна графика на изложбат

На откриването присъстваха артистичният директор на фестивала проф. Марио Хосен, кметът на Варна Благомир Коцев и директорката на Театрално-музикалния продуцентски център в града (ТМПЦ) Даниела Димова. 

Гледаме гордо към 100-годишнината на фестивала. Вярваме, че музиката, изкуството и хармонията ще бъдат обединяващ фактор, който ще ни направи по-силни, каза Марио Хосен. Той изрази надежда бъдещите поколения с гордост да погледнат назад и това, което правим всички заедно в момента, да остави диря в сърцата. „Вярвам в бъдещето на фестивала, на хармонията и на музиката“, завърши директорът.  

Това е цял век традиция, която Варна поддържа вече толкова време. Фактът, че успяваме да запазим и да надградим това културно наследство, говори, че ние варненци сме способни да гледаме напред в бъдещето, посочи в словото си на откриването кметът Благомир Коцев и обеща Общината да подпомага фестивала и занапред с надеждата 100-годишнината на форума да бъде голям празник за града. 

За поредна година с вълнение присъстваме на откриването на „Варненско лято“, каза Даниела Димова. Тя припомни, че след две години е и 80-годишнината на Варненския симфоничен оркестър. Нека аплодираме всички концерти в тази богата програма през идващите месеци, които ще съпреживеем заедно, защото духовната храна ни крепи и кара Варна да стои вече сто години смело на картата на Европа със своята култура, добави тя. 

В поздравителен адрес, отправен до организаторите, министърът на културата Найден Тодоров посочва, че фестивалът отново превръща Варна в столица на класическата музика. „Без да губи уникалността си в годините, „Варненско лято“ успя да се утвърди на национално и международно ниво. Разви се като основен двигател за осъществяването на различни творчески подходи и идеи и закономерно е записан в културния ни календар като най-големия международен музикален фестивал в България. Той е сцена за представяне на най-новото и най-доброто в българската и световна музика, в творческа лаборатория и място за жив културен дебат и за откриване на млади таланти, институция с фокус върху детската аудитория“, казва още министърът и припомня, че много нови български произведения са започнали от сцената на варненския музикален фестивал. 

Актьорите Пламена Гетова и Ириней Константинов участват в дебютния късометражен игрален филм на Емил Спахийски - „Денят, в който тя ще се роди“.

Снимките на продукцията се състояха в София и Искрец и приключиха преди дни, съобщиха от екипа на продукцията.

Филмът е финансиран от Националния филмов център и е по едноименния разказ на Йорданка Белева. 

„Темата е брутална, защото е социална и е посветена на хората, белязани с проклятието на деменцията и сложните им отношения с близките... Но филмът е за любовта, която ни спасява в бедствията на живота“, посочват от екипа. 

Сценаристи са журналистът Емил Спахийски и румънският режисьор Богдан Мурешану, чийто последен филм „Новата година, която така и не дойде" е избран за състезателната секция „Хоризонти" на Международния филмов фестивал във Венеция.

32-годишната певица и актриса Селена Гомес заяви в интервю за "Венити феър", че не е в състояние да износи собствени деца, предаде Би Би Си. 

Гомес допълни, че откритието, че няма да може да има безопасна бременност, е нещо, за което е трябвало да "скърби“.

"Никога не съм го казвала, но за съжаление не мога да износя собствените си деца“, каза тя пред изданието.

"Имам много медицински проблеми, които биха застрашили живота ми и този на бебето. Това беше нещо, за което трябваше да скърбя известно време.“

Гомес и преди е била открита за диагнозата си лупус - нелечимо автоимунно заболяване, при което имунната система на организма става хиперактивна и атакува нормалната тъкан.

Симптомите могат да бъдат овладяни с помощта на медикаменти. През 2017 г. тя разкри, че е претърпяла трансплантация на бъбрек, свързана с лупуса.

<

Кларинетистът Атанас Маринов, който от години живее и работи в Швейцария, ще започне работа по първия си самостоятелен албум с оркестър, който се надява да бъде завършен до края на годината. Това обяви той в интервю по повод започващата днес в Созопол втора част от националното турне на "Музикална магия", в което той е солист и излиза на сцената заедно с маестро Йордан Камджалов и Плевенска филхармония.

"Насоката на албума ще е предимно да представи класически произведения, които не са писани за кларинет", обясни Маринов и допълни, че засега идеята му е да наблегне на цигулков репертоар, преработен от него за кларинет.

Маринов обяви още, че освен по своя първи самостоятелен албум до края на годината му предстоят и записи с основания от него The Eastern Quartet, в който заедно с колеги музиканти от Швейцария и Румъния създават балканизирани версии на известни класически пр

Музиката на Ценко Минкин е с фантазия, хрумвания, в нея има експеримент. Това каза композиторът Ясен Козев. Днес Минкин, който е председател на Съюза на българските композитори (СБК), навършва 65 години.

„Ценко Минкин е един позитивен, весел човек, поет в общия смисъл на думата, включително в музиката, и е чудесен другар. Музиката му е такава“, посочи Козев. По думите му Минкин винаги се опитва да е в синхрон с обстоятелствата, да има мир и да защитава всичко, в което вижда талант и перспектива.

По думите на Ясен Козев Ценко Минкин е отговорен човек и приятел, както и „весел композитор“, който пише различни форми - и по-леки, и по-големи, и оркестрови, и камерни, и театрални. „.Той е широка палитра талант“, допълни Козев. В момента той е председател на управителния съвет на сдружението за колективно управление на авторски п

„Златният лъв“ на испанското кино Педро Алмодовар знае как се правят филми и как се печелят филмови награди. В интервю за британския в. „Гардиън“ той разказва случка от детството му, когато бедната му, но образована майка е четяла писмата на съгражданите си в малко градче в областта Естрамадура, в което те живеели по онова време. Малкият Педро, който също по онова време можел да чете, установил, че майка му променя понякога съдържанието на писмата, докато ги чете. Ако в дадено писмо внуците са забравили за баба си, тя им казвала, че те питат как е тя и й пращат поздрави. Ако думите в писмото били по-груби, тя ги заменяла с по-нежни. Когато Педро я попитал защо заблуждава читателите по този начин, майка му казала, че така реалността става по-поносима за хората.

Магическата формула: „Животът се нуждае от фантазия, за да бъде по-поносим“, науче

В програмата по традиция първо прозвуча Рапсодия „Вардар“ от Панчо Владигеров. Бурно бе аплодирано изпълнението на пианиста Саркис Балтаян на Концерт във фа от Джордж Гершуин. Балтаян от години работи и музицира в САЩ и е изпълнявал Гершуин неведнъж пред американска публика, включително в Карнеги хол.

Публиката възнагради с аплодисменти и сюитата „Любовна магия“ от Мануел де Файя под диригентството на Константин Илиевски, който застава за първи път на пулта пред Симфоничния оркестър на Държавна опера - Варна.

На откриващия концерт бе направена световна премиера на произведението „Увертюра във формата на надежда“ (Ouvertrure en forme d’Esperance) от Патрик Дюър, който присъства на концерта. той каза, че посланието в композицията му е за надежда, с идея за много позитивна, вълнуваща и изразителна музика. В творбата има и части, базирани на български танцови ритми, добави авторът. 

Патрик Дюър е завършил Кралската консерватория в родния си град Лиеж, на който днес е почетен гражданин. Носител е на Първа награда от международния конкурс Карол Шимановски. Има над 20 турнета в САЩ, с дебют в Карнеги хол в Ню Йорк през 2016. Гастролирал е в Китай, Япония, Русия, Италия, Франция, а също в Африка и Южна Америка. Бил е солист на престижни оркестри в Европа, имал е съвместни изяви с Пиер Амоял, Жозе ван Дам, Ирина Цетлин. Има издадени 20 диска, сред които и интегрален запис на творбите за пиано на Цезар Франк. Той е пианист и композитор. Участва като инструменталист на „Варненско лято“ през миналата година, след което приема предложението на Марио Хосен да напише произведение, посветено на фестивала.

Саркис Балтаян започва да свири на пиано когато е 4-годишен. Завършва Музикалното училище в Пловдив и продължава своето образование в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис при световноизвестния педагог и пианист Джон Пери. Там завършва магистърска степен и прави докторат. Преподавал е в Университета на Алабама, бил е член на клавирната катедра в Калифорнийския държавен университет, както и професор в Консерваторията Колбърн в Лос Анджелис. В момента е директор на инструменталната програма в Училището по изкуства в Ориндж Каунти, Калифорния и преподавател по пиано в консерваторията в Пасадена. Има солидна репутация като концертиращ пианист, като интерпретацията на Концерта във фа на Гершуин му носи много високи оценки и сравнения със самия Гершуин и Оскар Левант. Гастролира в САЩ, Европа, Азия, Австралия. Участва в редица фестивали, сред които Международния музикален фестивал в Аспен (САЩ), Holland Music Sessions в Нидерландия, Bad Bertrich Klaviersommer в Германия, Pan Pacific Music Festival в Австралия, Музикалния фестивал в Mammoth Lakes, Калифорния, има записи за редица телевизионни и радио станции. Редовно изнася лекции и майсторски класове в университети в САЩ, често е канен за член на жури на престижни конкурси като Аеджио, Елевато, Младежкия Бахов фестивал. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната инст ...
„Решение за раздяла“ на Парк Чанг-ук с единствена прожекция в кино „Одеон“
Филмът на Парк Чанг-ук – „Решение за раздяла“, отличен с награда за най-добър режисьор на фестивала в Кан през 2022 г., ще има единствена прожекция на 26 септемвр ...
Галерия Doza ще бъде домакин на международен търг с произведения на изкуството
Повече от 40 съвременни български художници и над 60 актуални произведения на изкуството ще бъдат предложени на международен търг на живо в галерия Doza и онлайн на британската пла ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Тикер в 20:00 ч.
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното изда ...
Начало Калейдоскоп
4988
Калейдоскоп

Симфоничният оркестър на Варненската опера откри 98-ото издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“

С концерт на Симфоничния оркестър на Варненската опера под диригентството на Константин Илиевски във Варна се откри 98-ото издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. На откриването присъстваха артистичният директор на фестивала проф. Марио Хосен, кметът на Варна Благомир Коцев и директорката на Театрално-музикалния продуцентски център в града (ТМПЦ) Даниела Димова.Гледаме гордо към 100-годишнината на фестивала.

| 22 Юни 2024, 23:56 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Симфоничният оркестър на Варненската опера откри 98-ото издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Симфоничният оркестър на Варненската опера откри 98-ото издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Снимка © БТА

С концерт на Симфоничния оркестър на Варненската опера под диригентството на Константин Илиевски във Варна се откри 98-ото издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. 

На откриването присъстваха артистичният директор на фестивала проф. Марио Хосен, кметът на Варна Благомир Коцев и директорката на Театрално-музикалния продуцентски център в града (ТМПЦ) Даниела Димова. 

Семеен фестивал “Маргаритка: Герои с мисия” ще има в София на 14 септември, на площад „Бански“, съобщават организаторите.

„Правим този фестивал, защото знаем, че всички деца трябва да са равни, а приемствеността е усмивка. Провокирани сме от грубостта и липсата на уважение и възпитание в елементарната комуникация на съвременното общество и се обръщаме към българските семейства с малки деца през езика на изкуството. Универсалният език на изкуството дава възможност да общуваме без думи и точно през музика, театър, танци и приложни занимания всички деца еднакво лесно могат да разберат силата на приемствеността”, казват Виктория Величкова и Яна Липованска.

В програмата са включени сценични изяви, които са преведени на жестов език, работилници за развиване на фината мотор

Два пъти повече събития отчитат от Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца за месеците юли и август, в сравнение със същия период на миналата година, информират на интернет страницата си от ведомството. Директорът и археолог Георги Ганецовски каза , че намерението им е да надграждат постигнатото и усилията на целия екип на музея са в тази посока. 
 
Общо 462 мероприятия са отчетени за двата летни месеца през тази година, в сравнение с 2023-та, когато те си били 295. Българските граждани, които са посетили Регионалния исторически музей във Враца са 2628 за юли и август (с 200 повече от миналата година по същото време), а чужденците са 126 души. Приблизително толкова са били и през 2023-та. Близо петдесет беседи са изнесли музейните работници за двата летни месеца. 

За периода е продължило осъществяването на археологическото наблюдение на изкопните

„Сигнал“, Дара, Стефан Вълдобрев и 100 Кила откриват първия „Северен парк фест“ в София, съобщават организаторите. 

Събитието ще се състои от 20 до 23 юни в Северния парк, в район „Надежда”. 

Освен музика, ще има и арт базар, където творци ще представят ръчно изработени произведения на изкуството. За първи път със специални щандове в района ще гостува асоциацията „Българска книга“. Подготвени са и редица творчески класове за деца и възрастни, забавни игри, еко занимания и открити спортни и танцови тренировки.  

За първи път в Северния парк ще гостува фондацията „Горска работилница", която ще предложи на децата и техните родители преживяване в четири специални горски станции – „Животът на пеперудите“, „Градско градинарство“, „Еко строителни материали“, „Емоционална

Третото издание на Q-Jazz festival ще се състои между 11 и 13 юли, съобщават организаторите от Школа „Дедал“. Концертите в трите дни се провеждат в местността Карантината във варненския квартал „Аспарухово“.

Сред целите на екипа е опазването на едно от малкото оцелели рибарски селища в района, поминъка на рибарите и техния фолклор като част от културно-историческото наследство на Варна. Фестивалът е посветен на джаз музикантите Хари Саркисян, Велислав Аспарухов - Баго и китарната школа на Александър Петков. Той подкрепя композитори и изпълнители на възраст до 35 и над 65 години.

Във всяка от вечерите до рибарско селище Карантината е уреден безплатен транспорт, който тръгва от сградата на Археологическия музей във Варна. Входът за концертите е свободен.

Събитието на Школа „Дедал“ се организира с подкрепа от спонсори и партньори като клуб „Приятели на морето“, Об

Десетилетната любовна връзка на носителя на „Оскар“ Педро Алмодовар с Мадрид е представена в нова изложба в испанската столица, предаде АФП.

Името на експозията е „Мадрид, момичето на Алмодовар“ (Madrid, chica Almodovar). Тя ще може да бъде видяна до 20 октомври в културния център „Конде Дуке“ (Conde Duque) и представя 200 снимки от 23-те му филма, както и бележници, филмов реквизит и първата камера, която Алмодовар си купува.

„Историята на Педро Алмодовар и Мадрид е история на взаимна любов. Той е такъв, какъвто е, благодарение на Мадрид. Те са неразделни“, каза пред АФП кураторът на изложбата Педро Санчес, автор на книгата „Всичко за моя Мадрид“ (Todo sobre mi Madrid). Той добави, че за много чужденци първият контакт с испанската култура и Мадрид е чрез творбите на Алмодовар.

Огромна графика на изложбат

Гледаме гордо към 100-годишнината на фестивала. Вярваме, че музиката, изкуството и хармонията ще бъдат обединяващ фактор, който ще ни направи по-силни, каза Марио Хосен. Той изрази надежда бъдещите поколения с гордост да погледнат назад и това, което правим всички заедно в момента, да остави диря в сърцата. „Вярвам в бъдещето на фестивала, на хармонията и на музиката“, завърши директорът.  

Това е цял век традиция, която Варна поддържа вече толкова време. Фактът, че успяваме да запазим и да надградим това културно наследство, говори, че ние варненци сме способни да гледаме напред в бъдещето, посочи в словото си на откриването кметът Благомир Коцев и обеща Общината да подпомага фестивала и занапред с надеждата 100-годишнината на форума да бъде голям празник за града. 

Актьорите Пламена Гетова и Ириней Константинов участват в дебютния късометражен игрален филм на Емил Спахийски - „Денят, в който тя ще се роди“.

Снимките на продукцията се състояха в София и Искрец и приключиха преди дни, съобщиха от екипа на продукцията.

Филмът е финансиран от Националния филмов център и е по едноименния разказ на Йорданка Белева. 

„Темата е брутална, защото е социална и е посветена на хората, белязани с проклятието на деменцията и сложните им отношения с близките... Но филмът е за любовта, която ни спасява в бедствията на живота“, посочват от екипа. 

Сценаристи са журналистът Емил Спахийски и румънският режисьор Богдан Мурешану, чийто последен филм „Новата година, която така и не дойде" е избран за състезателната секция „Хоризонти" на Международния филмов фестивал във Венеция.

32-годишната певица и актриса Селена Гомес заяви в интервю за "Венити феър", че не е в състояние да износи собствени деца, предаде Би Би Си. 

Гомес допълни, че откритието, че няма да може да има безопасна бременност, е нещо, за което е трябвало да "скърби“.

"Никога не съм го казвала, но за съжаление не мога да износя собствените си деца“, каза тя пред изданието.

"Имам много медицински проблеми, които биха застрашили живота ми и този на бебето. Това беше нещо, за което трябваше да скърбя известно време.“

Гомес и преди е била открита за диагнозата си лупус - нелечимо автоимунно заболяване, при което имунната система на организма става хиперактивна и атакува нормалната тъкан.

Симптомите могат да бъдат овладяни с помощта на медикаменти. През 2017 г. тя разкри, че е претърпяла трансплантация на бъбрек, свързана с лупуса.

<

Кларинетистът Атанас Маринов, който от години живее и работи в Швейцария, ще започне работа по първия си самостоятелен албум с оркестър, който се надява да бъде завършен до края на годината. Това обяви той в интервю по повод започващата днес в Созопол втора част от националното турне на "Музикална магия", в което той е солист и излиза на сцената заедно с маестро Йордан Камджалов и Плевенска филхармония.

"Насоката на албума ще е предимно да представи класически произведения, които не са писани за кларинет", обясни Маринов и допълни, че засега идеята му е да наблегне на цигулков репертоар, преработен от него за кларинет.

Маринов обяви още, че освен по своя първи самостоятелен албум до края на годината му предстоят и записи с основания от него The Eastern Quartet, в който заедно с колеги музиканти от Швейцария и Румъния създават балканизирани версии на известни класически пр

Музиката на Ценко Минкин е с фантазия, хрумвания, в нея има експеримент. Това каза композиторът Ясен Козев. Днес Минкин, който е председател на Съюза на българските композитори (СБК), навършва 65 години.

„Ценко Минкин е един позитивен, весел човек, поет в общия смисъл на думата, включително в музиката, и е чудесен другар. Музиката му е такава“, посочи Козев. По думите му Минкин винаги се опитва да е в синхрон с обстоятелствата, да има мир и да защитава всичко, в което вижда талант и перспектива.

По думите на Ясен Козев Ценко Минкин е отговорен човек и приятел, както и „весел композитор“, който пише различни форми - и по-леки, и по-големи, и оркестрови, и камерни, и театрални. „.Той е широка палитра талант“, допълни Козев. В момента той е председател на управителния съвет на сдружението за колективно управление на авторски п

„Златният лъв“ на испанското кино Педро Алмодовар знае как се правят филми и как се печелят филмови награди. В интервю за британския в. „Гардиън“ той разказва случка от детството му, когато бедната му, но образована майка е четяла писмата на съгражданите си в малко градче в областта Естрамадура, в което те живеели по онова време. Малкият Педро, който също по онова време можел да чете, установил, че майка му променя понякога съдържанието на писмата, докато ги чете. Ако в дадено писмо внуците са забравили за баба си, тя им казвала, че те питат как е тя и й пращат поздрави. Ако думите в писмото били по-груби, тя ги заменяла с по-нежни. Когато Педро я попитал защо заблуждава читателите по този начин, майка му казала, че така реалността става по-поносима за хората.

Магическата формула: „Животът се нуждае от фантазия, за да бъде по-поносим“, науче

За поредна година с вълнение присъстваме на откриването на „Варненско лято“, каза Даниела Димова. Тя припомни, че след две години е и 80-годишнината на Варненския симфоничен оркестър. Нека аплодираме всички концерти в тази богата програма през идващите месеци, които ще съпреживеем заедно, защото духовната храна ни крепи и кара Варна да стои вече сто години смело на картата на Европа със своята култура, добави тя. 

В поздравителен адрес, отправен до организаторите, министърът на културата Найден Тодоров посочва, че фестивалът отново превръща Варна в столица на класическата музика. „Без да губи уникалността си в годините, „Варненско лято“ успя да се утвърди на национално и международно ниво. Разви се като основен двигател за осъществяването на различни творчески подходи и идеи и закономерно е записан в културния ни календар като най-големия международен музикален фестивал в България. Той е сцена за представяне на най-новото и най-доброто в българската и световна музика, в творческа лаборатория и място за жив културен дебат и за откриване на млади таланти, институция с фокус върху детската аудитория“, казва още министърът и припомня, че много нови български произведения са започнали от сцената на варненския музикален фестивал. 

В програмата по традиция първо прозвуча Рапсодия „Вардар“ от Панчо Владигеров. Бурно бе аплодирано изпълнението на пианиста Саркис Балтаян на Концерт във фа от Джордж Гершуин. Балтаян от години работи и музицира в САЩ и е изпълнявал Гершуин неведнъж пред американска публика, включително в Карнеги хол.

Публиката възнагради с аплодисменти и сюитата „Любовна магия“ от Мануел де Файя под диригентството на Константин Илиевски, който застава за първи път на пулта пред Симфоничния оркестър на Държавна опера - Варна.

На откриващия концерт бе направена световна премиера на произведението „Увертюра във формата на надежда“ (Ouvertrure en forme d’Esperance) от Патрик Дюър, който присъства на концерта. той каза, че посланието в композицията му е за надежда, с идея за много позитивна, вълнуваща и изразителна музика. В творбата има и части, базирани на български танцови ритми, добави авторът. 

Патрик Дюър е завършил Кралската консерватория в родния си град Лиеж, на който днес е почетен гражданин. Носител е на Първа награда от международния конкурс Карол Шимановски. Има над 20 турнета в САЩ, с дебют в Карнеги хол в Ню Йорк през 2016. Гастролирал е в Китай, Япония, Русия, Италия, Франция, а също в Африка и Южна Америка. Бил е солист на престижни оркестри в Европа, имал е съвместни изяви с Пиер Амоял, Жозе ван Дам, Ирина Цетлин. Има издадени 20 диска, сред които и интегрален запис на творбите за пиано на Цезар Франк. Той е пианист и композитор. Участва като инструменталист на „Варненско лято“ през миналата година, след което приема предложението на Марио Хосен да напише произведение, посветено на фестивала.

Саркис Балтаян започва да свири на пиано когато е 4-годишен. Завършва Музикалното училище в Пловдив и продължава своето образование в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис при световноизвестния педагог и пианист Джон Пери. Там завършва магистърска степен и прави докторат. Преподавал е в Университета на Алабама, бил е член на клавирната катедра в Калифорнийския държавен университет, както и професор в Консерваторията Колбърн в Лос Анджелис. В момента е директор на инструменталната програма в Училището по изкуства в Ориндж Каунти, Калифорния и преподавател по пиано в консерваторията в Пасадена. Има солидна репутация като концертиращ пианист, като интерпретацията на Концерта във фа на Гершуин му носи много високи оценки и сравнения със самия Гершуин и Оскар Левант. Гастролира в САЩ, Европа, Азия, Австралия. Участва в редица фестивали, сред които Международния музикален фестивал в Аспен (САЩ), Holland Music Sessions в Нидерландия, Bad Bertrich Klaviersommer в Германия, Pan Pacific Music Festival в Австралия, Музикалния фестивал в Mammoth Lakes, Калифорния, има записи за редица телевизионни и радио станции. Редовно изнася лекции и майсторски класове в университети в САЩ, често е канен за член на жури на престижни конкурси като Аеджио, Елевато, Младежкия Бахов фестивал. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
„Решение за раздяла“ на Парк Чанг-ук с единствена прожекция в кино „Одеон“
Галерия Doza ще бъде домакин на международен търг с произведения на изкуството
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.